Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Cmentarz w Palmirach

Czosnów Palmiry

Opis

Miejsce pochówku i pamięci Polaków zamordowanych przez niemieckiego okupanta znajduje się na południe od wsi Palmiry (gm. Czosnów) na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

W głębi lasu na tzw. palmirskiej polanie śmierci hitlerowcy urządzili miejsce egzekucji więźniów politycznych przywożonych transportami z Warszawy – od jesieni 1939 roku do lata 1941 roku dokonano tu ponad 20 masowych egzekucji Polaków i Żydów. To tu w dniach 20-21 czerwca 1940 roku zamordowano co najmniej 358 więźniów Pawiaka w ramach akcji AB (niem. Ausserordentliche Befriedungsaktion), mającej na celu likwidację polskich elit intelektualnych i kulturalnych. Po zakończeniu działań wojennych zespoły Polskiego Czerwonego Krzyża rozpoczęły ekshumację ofiar w miejscach wskazanych przez leśników – do 2 czerwca 1946 roku wykopano prawie 1800 ciał.

W 1948 roku założono cmentarz-mauzoleum w Palmirach, na którym poza wspomnianymi ofiarami pochowano 96 osób straconych na Szwedzkich Górach, 48 obywateli Legionowa, 115 osób zabitych w Laskach, 83 osoby zamordowane na Wydmach Łuże, 102 ofiary stracone koło Stefanowa oraz 15 osób zabitych w Wólce Węglowej – łącznie spoczywa tu więc około 2200 ofiar niemieckiego okupanta. W 1973 roku uroczyście otwarto Muzeum Walki i Męczeństwa poświęcone pamięci wydarzeń kampanii wrześniowej w rejonie Puszczy Kampinoskiej oraz palmirskiej polany śmierci – muzeum w 1980 roku stało się oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy.

Nowe Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry otworzono 31 marca 2011 roku również jako oddział Muzeum Warszawy. Przy wejściu na teren cmentarza umieszczono słowa, które nieznany więzień wyskrobał na ścianie w celi Gestapo przy al. Szucha: ŁATWO JEST MÓWIĆ | O POLSCE | TRUDNIEJ DLA NIEJ | PRACOWAĆ | JESZCZE TRUDNIEJ | UMRZEĆ | A NAJTRUDNIEJ | CIERPIEĆ.

Tagi

religijne

Zdjęcia

Audio guide

Panorama

Trasy powiązane

kampinoscmentarzelokalna

Trasa pamięci w okolicach Kampinosu

Izabelin - Laski - Cmentarz Muzeum Palmiry - Truskaw - Hornówek - Izabelin
Średnia
27.70 km
1:52 h:m
UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!