Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Cmentarz Wojenny w Laskach

Laski -

Opis

Na południowo-wschodnim skraju Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się założony w 1939 roku cmentarz wojenny żołnierzy Wojska Polskiego.

Murowane otoczenie, pomnik wieńczący skarpę oraz tarasowe rozplanowanie nekropolia zyskała w latach sześćdziesiątych XX wieku dzięki projektowi Mariana Nowickiego. Już jesienią 1939 roku w tym miejscu pochowano 720 żołnierzy Armii „Poznań” oraz „Pomorze” (15. Dywizji Piechoty, 25. Dywizji Piechoty, Wielkopolskiej Brygady Kawalerii i Podolskiej Brygady Kawalerii), którzy zginęli w trakcie przebijania się do Warszawy po bitwie nad Bzurą (bitwa miała miejsce od 9 do 22 września 1939). Następnie w czasie okupacji obok poległych żołnierzy kampanii wrześniowej chowano tu żołnierzy walczących w szeregach dywersji bojowej 8 rejonu VII obwodu Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, a potem uczestników Powstania Warszawskiego walczących w Zgrupowaniu Armii Krajowej „Kampinos”. Łącznie na cmentarzu wojennym w Laskach spoczywa 837 osób.

Jak zapisano na marmurowej płycie umieszczonej obok wejścia na teren nekropolii: „Wszyscy oddali swe życie w obronie Ojczyzny przed niemieckim najeźdźcą. Wielu nie ma imienia, lecz wszyscy żyją w naszej pamięci i sercach”. Cmentarz znajduje się obecnie pod opieką konserwatora zabytków na podstawie wpisu do rejestru zabytków z 17 maja 1994 roku.

Tagi

religijne

Zdjęcia

Audio guide

Panorama

Trasy powiązane

lokalnarekreacyjna

Łososiowe Błota

Nowe Babice - Laski - Kampinos - Truskaw - Klaudyn
Średnia
29.76 km
2:0 h:m
kampinoscmentarzelokalna

Trasa pamięci w okolicach Kampinosu

Izabelin - Laski - Cmentarz Muzeum Palmiry - Truskaw - Hornówek - Izabelin
Średnia
27.70 km
1:52 h:m
UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!