Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Dwór Umiastów

Umiastów ul. Umiastowska 43C

Opis

Zespół pałacowo-parkowy w Umiastowie oczarowuje malowniczością i elegancką prostotą późnoklasycystycznej bryły dworku wzniesionego około połowy XIX stulecia dla ówczesnej właścicielki – Róży Obrębskiej.

Historia majątku Umiastów jest znacznie dłuższa niż samego dworu – długę listę dziedziców tutejszego folwarku otwiera żyjący w XV wieku Adam Pierzchała. W XVI stuleciu wieś dzierżył sekretarz dwóch ostatnich Jagiellonów Stanisław Łuszczkiewicz herbu Pierzchała. Wspomniana Róża Obrębska była małżonką dziedzica Umiastowa Jana Zakrzewskiego, a po jego śmierci w 1831 roku to ona przejęła zarząd nad dobrami. W kolejnych dekadach XIX stulecia majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli, trafiając nawet na licytację komorniczą. W 1861 roku, za czasów gdy włości należały do Wiktora Czarnego Zawiszy, testowano tu żniwiarkę konną McCormicka, co z perspektywy lokalnej ludności było nie lada atrakcją. W 1878 roku majątek umiastowski został nabyty przez konsula Wielkiej Brytanii – Francisa Cornwallisa Maude’a. U schyłku XIX wieku był z kolei w rękach rodziny Groerów, a później Ignacego Rodkiewicza.

Na początku lat trzydziestych XX wieku dobra dzierżawili państwo Milewscy. W listopadzie 1932 roku doszło napaści zamaskowanych, uzbrojonych sprawców na dwór i obrabowania rodziny. Po tej traumie Milewscy sprzedali dworek ostatniemu przedwojennym właścicielowi – Zdzisławowi Julianowi Pawłowskiemu. Po wojnie w przejętych przez państwo zabudowaniach dworskich (przez rok w samym dworze później w czworaku) funkcjonowały szkoła podstawowa i mieszkania dla jej pracowników (do 1957). Od 1946 roku zarząd nad majątkiem sprawowało Miejskie Przedsiębiorstwo Ogrodnicze m.st. Warszawy. W 1960 roku dwór wyremontowano. W parku warto zwrócić uwagę na kapliczkę z okresu międzywojennego.

Tagi

architektura

Zdjęcia

Audio guide

Trasy powiązane

rekreacyjnazabytki

Na zachód od Ożarowa

Zielonki - Ożarów Mazowiecki - Józefów - Pilaszków - Umiestów - Zielonki
Średnia
35.02 km
2:24 h:m
UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!