Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Góra Ojca

Izabeli

Opis

Na północnym skraju terenu należącego do Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach, na skrzyżowaniu szlaków turystycznych, wznosi się dość okazała piaszczysta wydma, na której szczycie (100,6 m n.p.m.) znajdują się wieża pożarowa oraz krzyż. Ten ostatni upamiętnia ks. Władysława Korniłowicza.

Od 1918 roku pełnił on funkcję kierownika duchowego sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, prowadzących pobliski ośrodek dla ociemniałych. W 1930 roku ks. Korniłowicz nabył okoliczne tereny i rozpoczął tu budowę domu rekolekcyjnego dla księży, poświęcając na ten cel rodzinny spadek. To właśnie na cześć duchownego wzniesienie otrzymało miano Góry Ojca – ojcem zwykli bowiem nazywać ks. Korniłowicza zarówno pracownicy i pensjonariusze zakładu w Laskach, jak i miejscowa ludność. Budowy domu rekolekcyjnego nie dokończono ze względu na wybuch wojny, niemniej duchowny często przebywał tu ze swymi podopiecznymi z katolickiej studenckiej organizacji „Kółko”.

Krzyż postawiono na szczycie wydmy w 1984 roku, w setną rocznicę urodzin ks. Korniłowicza. Obiekt, zdewastowany w latach dziewięćdziesiątych, w 2006 roku – w sześćdziesiątą rocznicę śmierci „Ojca” – zastąpiono nowym krzyżem. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny ks. Korniłowicza. Na szczyt wzniesienia od strony zachodniej poprowadzono wygodą brukowaną ścieżkę dostosowaną do potrzeb niepełnosprawnych, w tym osób niewidzących.

Tagi

natura

Zdjęcia

Audio guide

Panorama

Trasy powiązane

lokalnarekreacyjna

Łososiowe Błota

Nowe Babice - Laski - Kampinos - Truskaw - Klaudyn
Średnia
29.76 km
2:0 h:m
UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!