Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Kapliczka przy byłej fabryce w Józefowie

Józefów

Opis

Kapliczka przydrożna z figurą Chrystusa Błogosławiącego stoi przy ul. Fabrycznej w Józefowie, przed wjazdem do zabudowań dawnej Fabryki Cukru i Rafinerii „Józefów” założonej w 1866 roku przez rodzinę Przeworskich (obecnie mieszczą się tu Mazowieckie Zakłady Przemysłu Spirytusowego i Drożdżowego POLMOS S.A.).

Kapliczkę wykonano z piaskowca i wapienia. Naturalnych rozmiarów figura Chrystusa została umieszczona na czworobocznym postumencie z inskrypcjami: „Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy pracujecie. Cap. Mat. XI 28” od frontu oraz „XXV | 1865-1890” od tyłu kapliczki. Zgodnie z tym drugim napisem obiekt został ufundowany w 1890 roku z okazji 25. rocznicy… Tu zdania są rozbieżne. Według jednych chodziło o upamiętnienie budowy fabryki, na co wskazuje cytat z Biblii Wujka – według innych fundacja upamiętniała zakończenie powstania styczniowego.

Autorem kapliczki był Bolesław Syrewicz, znany artysta rzeźbiarz, autor m.in. kilkudziesięciu pomników na Cmentarzu Powązkowskim. W ostatnich latach kapliczka została odremontowana ze środków samorządowych.

Tagi

przy drodze

Zdjęcia

Audio guide

Trasy powiązane

rekreacyjnazabytki

Na zachód od Ożarowa

Zielonki - Ożarów Mazowiecki - Józefów - Pilaszków - Umiestów - Zielonki
Średnia
35.02 km
2:24 h:m
gruntowarekreacyjna

Błonie – pętla po okolicy

Błonie - Józefów - Warzyczew - Osiek - Błonie
Średnia
24.70 km
1:40 h:m
UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!