Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Kapliczka w Płochocinie

Płochocin ul. Długa 55

Opis

Starokatolicki kościół Mariawitów pw. św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Różańcowej znajduje się w Lesznie przy ul. Sochaczewskiej 67. Przy świątyni znajduje się siedziba parafii mariawickiej liczącej obecnie około 250 wiernych.

Początki parafii sięgają 1906 roku, kiedy po konflikcie proboszcza parafii rzymskokatolickiej Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie z wikariuszem Adamem Furmanikiem ten ostatni postanowił wraz z kilkoma tysiącami parafian przejść do Kościoła mariawitów. Dotychczasowego plebana wypędzono z Leszna, co spotkało się z ostrą reakcją proboszcza sąsiedniej, rzymskokatolickiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Zaborowie – na jego czele ruszyła do Leszna zbrojna wyprawa mająca na celu pacyfikację nowo nawróconych mariawitów. W bitwie zginęło około 80 osób.

Wyrzuceni z parafii mariawici wybudowali swoją własną, drewnianą kaplicę na Grądach, której pierwszym proboszczem został ksiądz Furmanik. Po drugiej wojnie światowej wzniesiono obecny, murowany kościół o neogotyckich cechach fasady oraz okien. Budowla według projektu ks. Pawła Urbasa jest przysadzista, bez wieży, z charakterystycznym dla mariawitów wizerunkiem monstrancji na zachodnim szczycie. Nowy ołtarz główny został konsekrowany 22 czerwca 2013 roku. Z mariawickiej parafii w Lesznie pochodził Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Stanisław Maria Tymoteusz Kowalski (zm. 1997).

Tagi

przy drodze

Zdjęcia

Audio guide

Trasy powiązane

rekreacyjnazabytki

Na zachód od Ożarowa

Zielonki - Ożarów Mazowiecki - Józefów - Pilaszków - Umiestów - Zielonki
Średnia
35.02 km
2:24 h:m
UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!