Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Kościół pw. Świętego Rocha

Lipków ul. Jakubowicza 120

Opis

Klasycystyczny kościół parafialny pw. św. Rocha w Lipkowie ufundował w 1792 roku kupiec ormiańskiego pochodzenia Jakub Paschalis Jakubowicz, który dwa lata wcześniej zakupił dobra lipkowskie (nowy właściciel założył tu słynną manufakturę lipkowskich pasów kontuszowych, dzięki której w 1791 roku otrzymał nobilitację szlachecką).

Kościół jest jednonawowy, wzniesiony na planie prostokąta, fasadę świątyni podzielono pilastrami, a szczyt zwieńczono attyką i czworoboczną wieżą. Na fasadzie ponad wejściem wmurowano tablicę fundacyjną z napisem: „Bogu Dawcy wszech Darów | aby Pracom Rolniczym i Rękodziełom | oraz do nich Zachęcającemu Królowi | Stanisławowi Augustowi | raczył błogosławić | ten Kościół z fundamentów wystawiony | przez Dziedzica Dóbr Zielonek | Paschalisa Jakubowicza | roku 1792”. W XIX stuleciu Lipków często zmieniał właścicieli, co odbiło się na stanie świątyni – już w 1830 roku kościół stał opustoszały, a parafia św. Rocha w Lipkowie została zlikwidowana.

Dopiero ponad sto lat później, w latach 1950-1952, dziekan warszawski i proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny na warszawskim Nowym Mieście, Stefan Kowalczyk, doprowadził do generalnego wyremontowania kościoła, urządzenia plebanii w dawnym dworze i ponownego erygowania parafii św. Rocha. Proboszczem został wówczas Wacław Kurowski, który założył na plebanii muzeum historii Lipkowa i Henryka Sienkiewicza. Od tamtej pory kolejni kapłani czynią starania o odnowienie obiektu wpisanego do rejestru zabytków w 1962 roku.

Tagi

religijne

Zdjęcia

Audio guide

Trasy powiązane

po lesierekreacyjna

Ósemka w Kampinosie

Izabelin - Zaborów - Roztoka - Truskaw - Izabelin
Średnia
36.23 km
2:28 h:m
lokalnarekreacyjna

Południowy Kampinos

Leszno - Zaborów - Ławy - Roztoka - Leszno
Średnia
29.43 km
2:0 h:m

Obiekty wewnątrz

POI thumbnail
obiekty zabytkowe

Figura Matki Bożej Niepokalana

Mazowieckie, Lipków
ul. Jakubowicza 120

POI thumbnail
obiekty zabytkowe

Tablica fundacyjna

Mazowieckie, Lipków
ul. Jakubowicza 120

UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!