Truskaw jest jedną z ważniejszych miejscowości na mapie wojennej Mazowsza. Tu podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku toczyły się zacięte walki ułanów i artylerii konnej z niemiecką kolumną pancerną, czego skutkiem było wiele ofiar śmiertelnych i spalenie wsi. W następnych latach w okolicy działały konspiracyjne Grupa „Kampinos” Armii Krajowej i Powstańczy Oddział Specjalny „Jerzyki”, jak również partyzanci z Armii Ludowej wspierani przez żołnierzy radzieckich.
W nocy z 2 na 3 września 1944 roku w Truskawiu doszło do bitwy jednostek por. Adolfa Pilcha „Góry-Doliny” z kolaboracyjnymi brygadami RONY (żołnierze sowieccy pozostający na służbie III Rzeszy), wycofanymi z Woli i Ochoty, gdzie dopuściły się strasznych zbrodni na ludności cywilnej w trakcie pacyfikacji powstania warszawskiego. W czasie krótkiej potyczki w Truskawiu zabito około 250 i raniono około 100 Rosjan, zdobywając uzbrojenie, amunicję, ciężki sprzęt artyleryjski (później zniszczony), a także kosztowności zrabowane najpewniej w okupowanej stolicy.
Pomnik w formie krzyża, lufy armatniej, okrągłego głazu i dwóch tablic pamiątkowych dedykowanych ofiarom hitleryzmu (mieszkańcom, więźniom obozów koncentracyjnych i partyzantom) ustawiono w 1971 roku z inicjatywy lokalnej społeczności i weteranów Armii Krajowej na skwerze u zbiegu ulic 3 Maja, Skibińskiego i Falińskiego.
"Portal internetowy promujący zasoby kultury regionu na bazie turystyki rowerowej" jest współfinansowany przez Unię Europejską (Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.