Przy ulicy 3 maja w Truskawiu znajduje się oszczędny formalnie, wykonany z lastriko pomnik w postaci prostego krzyża, osadzonego na postumencie w kształcie ściętej piramidy i betonowym cokole.
Obiekt otoczony jest metalowym ogrodzeniem z powtarzającym się motywem krzyża. Wewnątrz posadzono kwiaty, niekiedy przed pomnikiem palą się znicze. Jak odnotowano na przymocowanej do monumentu tablicy, upamiętnia on brutalną egzekucję, jakiej dopuścili się Niemcy na mieszkańcach Truskawia w 1943 roku, pozbawiając życia 10 osób. Bestialski mord – wśród ofiar były także dzieci – miał miejsce 18 listopada. Hitlerowska żandarmeria rozstrzelała Feliksa Kielaka, Henryka Pamiętę oraz Ignacego Włazińskiego. Spaleni żywcem zostali Franciszek Gromadka z wnuczkiem oraz Michał Rurka z żoną i dwójką potomstwa.
Warto przy okazji wspomnieć, że rok później los się odwrócił i właśnie w Truskawiu, we wrześniową noc oddział Armii Krajowej dowodzony przez Adolfa Pilcha („Dolinę”) rozprawił się ze stacjonującymi tu, słynącymi z okrucieństwa oddziałami RONA (Russkaja Oswoboditielnaja Narodnaja Armia). W starciu poniosło śmierć 250 spośród około 1000 żołnierzy wroga, podczas gdy osiem dziesięcioosobowy oddział AK stracił 10 ludzi. W pobliżu, u zbiegu ulic 3 Maja, Skibińskiego i Falińskiego znajduje się również pomnik dedykowany wszystkim cywilnym ofiarom II wojny światowej z Truskawia oraz żołnierzom grupy Armii Krajowej „Kampinos” i Dywersji.
"Portal internetowy promujący zasoby kultury regionu na bazie turystyki rowerowej" jest współfinansowany przez Unię Europejską (Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.