Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Muzeum Ziemi Błońskiej

Błonie ul. Kamila Norwida 1

Opis

Dworek zwany „Poniatówką” pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, czasu kiedy miasto wchodziło w skład starostwa błońskiego i należało do księcia Józefa Poniatowskiego. Kolejnymi właścicielami majątku były rodziny szlacheckie Górskich, Potockich, Zyberk-Platerów, Walewskich i Olszewskich.

Po 1945 roku w budynku mieściło się gimnazjum i liceum ogólnokształcące. W latach osiemdziesiątych XX wieku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej obiekt wpisano do rejestru zabytków, a następnie wyremontowano z przeznaczeniem na Ośrodek Kultury oraz siedzibę Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Działały tu liczne kółka plastyczne i muzyczne oraz grupy taneczne, organizowano koncerty, odczyty, gawędy, wieczory poetyckie, spotkania z pisarzami, wystawy malarskie, a także różne imprezy o charakterze państwowym i regionalnym.

W 2010 roku Ośrodek Kultury przeniósł się do nowoczesnego gmachu, a „Poniatówkę” zaczęto przystosowywać do pełnienia funkcji Muzeum Ziemi Błońskiej. Uroczyste otwarcie placówki odbyło się w dniu 17 maja 2018 roku. Dla zwiedzających muzeum przygotowano od podstaw wystawę stałą, opowiadającą o dziejach Błonia od prehistorii do czasów współczesnych. Samo miasto było ulokowane na przecięciu się ważnych traktów i szlaków handlowych, które wiodły z Mazowsza w kierunku Wielkopolski. Na terenie osady istniał wczesnopiastowski gród książęcy, funkcjonowała kolegiata, zbierały się sądy ziemskie, działały warsztaty szewców, piwowarów i krawców oraz istniała gmina żydowska. Narracyjny charakter wystawy ma przybliżyć mieszkańcom Błonia historię ich „małej ojczyzny”, a poprzez prezentację zabytkowych obiektów (kafli, naczyń, biżuterii, numizmatów, dokumentów, obrazów, afiszy, plakatów, zdjęć) daje okazję obcowania z artefaktami przeszłości. Treści uzupełniają dotykowe panele multimedialne z reprodukcjami dzieł sztuki, mapami historycznymi i krótkimi filmami objaśniającymi problematykę zjawisk społecznych, politycznych czy religijnych zachodzących w przeszłości na terenie ziemi błońskiej.

W budynku muzeum odbywają się również imprezy związane z promowaniem kultury i dziedzictwa narodowego oraz wystawy czasowe.

Tagi

muzeum

Zdjęcia

Audio guide

Panorama

Trasy powiązane

gruntowarekreacyjna

Błonie – pętla po okolicy

Błonie - Józefów - Warzyczew - Osiek - Błonie
Średnia
24.70 km
1:40 h:m

Obiekty wewnątrz

POI thumbnail
obiekty zabytkowe

Średniowieczne naczynie gliniane

Mazowieckie, Błonie
ul. Cypriana Kamila Norwida 1

POI thumbnail
obiekty zabytkowe

Trzeciak Zygmunta III Wazy

Mazowieckie, Błonie
ul. Cypriana Kamila Norwida 1

POI thumbnail
obiekty zabytkowe

Pucharek gliniany siwiony

Mazowieckie, Błonie
ul. Cypriana Kamila Norwida 1

UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!