Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Parafia św. Antoniego z Padwy

Łaźniew al. Księży Orionistów

Opis

Najnowsza historia Łaźniewa zaczyna się w 1908 roku, kiedy ksiądz Franciszek Toporski kupił w tutejszy majątek jako zaplecze finansowe dla budowanego w Warszawie kościoła pw. św. Jakuba i ośrodka wychowawczego dla chłopów, ulokowanego przy ulicy Barskiej na Ochocie. W zamian za naukę i opiekę dzieci i młodzież z biednych rodzin spędzały lato w Łaźniewie, uprawiając ziemię, hodując warzywa i owoce czy zajmując się zwierzętami.

Tuż przed drugą wojną światową placówkę przejęli księża orioniści, powołani we Włoszech w celu niesienia pomocy ubogim. Tutejsza parafia powstała w 1950 roku dzięki wstawiennictwu prymasa Stefana Wyszyńskiego. Budowa świątyni trwała dwa lata i zakończyła się poświęceniem kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego 19 czerwca 1960 roku. Wkrótce orioniści rozpoczęli duszpasterstwo chorych, turnusy rekolekcyjno-rehabilitacyjne, wczasy dla niepełnosprawnych oraz opiekę nad starszymi i bezdomnymi (wspomagali ich księża pallotyni z Otwocka i siostry niepokalanki z Szymanowa).

W 2009 roku otwarto w Łaźniewie rozbudowane Centrum Miłosierdzia św. Alojzego Orione, składające się z domu dla ubogich, zakładu leczniczego i seminarium duchownego. Na terenie kompleksu znajdziemy także stacje drogi krzyżowej oraz kapliczki z figurami Matki Boskiej, św. Antoniego, św. Józefa i Jezusa Miłosiernego.

Tagi

religijne

Zdjęcia

Audio guide

Panorama

Trasy powiązane

gruntowarekreacyjna

Błonie – pętla po okolicy

Błonie - Józefów - Warzyczew - Osiek - Błonie
Średnia
24.70 km
1:40 h:m

Obiekty wewnątrz

POI thumbnail
religijne

Predella ze sceną Ostatniej Wieczerzy

Mazowieckie, Łaźniew
aleja Księży Orionistów 1

UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!