Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Pomnik Pamięci Leśników

Izabelin C ul. Kazimierza Tetmajera 38

Opis

Pomnik w postaci kamiennej steli z czarnego granitu, nawiązującej formą do złożonej na czworo karty z rozdarciem pośrodku, odsłonięto 17 września 2009 w zagajniku przed budynkiem Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego.

Poświęcony jest wszystkim leśnikom pracującym na terenie puszczy Kampinoskiej, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej. Podobnie jak niegdyś podczas powstania styczniowego i I wojny światowej, tak i w czasie II wojny leśne ostępy puszczy Kampinoskiej stanowiły arenę zażartych walk – najpierw podczas kampanii wrześniowej, a w kolejnych latach okupacji także zmagań partyzanckich z formacjami niemieckimi. Operowała tu przede wszystkim grupa AK „Kampinos”. Leśnicy uczestniczący w konspiracji bądź wspierający partyzantów spełniali szczególną rolę. To oni ukrywali broń, a przede wszystkim przeprowadzali oddziały tylko sobie znanymi bezpiecznymi przejściami przez bagienno-leśne ostępy. Wielu z nich straciło przy tym życie. Warto również wspomnieć, że często jako pierwsi odkrywali i oznaczali miejsca masowych egzekucji i zbiorowych grobów, dzięki czemu po wojnie możliwe były ekshumacje ofiar.

W inskrypcji umieszczonej w górnej partii monumentu puszcza została określona jako „Gajówka patriotyzmu”. W kamieniu wyryto nazwiska leśników oraz informacje o dacie i okolicznościach ich śmierci. Wśród upamiętnionych znalazł się m.in. sekretarz Nadleśnictwa Laski Wojciech Borzęcki („Świętoszek”), który – mimo okrutnych tortur – nie wydał ani jednego towarzysza broni, co przypłacił życiem.

Tagi

miejsce pamięci

Zdjęcia

Audio guide

Trasy powiązane

lokalnarekreacyjna

Łososiowe Błota

Nowe Babice - Laski - Kampinos - Truskaw - Klaudyn
Średnia
29.76 km
2:0 h:m
kampinoscmentarzelokalna

Trasa pamięci w okolicach Kampinosu

Izabelin - Laski - Cmentarz Muzeum Palmiry - Truskaw - Hornówek - Izabelin
Średnia
27.70 km
1:52 h:m
UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!