Miejsce Pamięci Narodowej w Sierakowie ulokowane jest w pobliżu pętli autobusowej i obejmuje trzy elementy: dawną kapliczkę, tablicę pamiątkową i okrągły głaz z symbolem Polski Walczącej.
17 września 1939 roku w pobliżu miejscowości doszło to starcia jednostek kawalerii pod wodzą gen. Romana Abrahama z oddziałami niemieckimi, zakończone odbiciem Sierakowa z rąk nieprzyjaciela (okupione niestety dużymi stratami – zginęło około 180 strzelców i ułanów). W kolejnych dniach toczono zacięte walki o zakład dla niewidomych w Laskach, zakończone niepowodzeniem pomimo otrzymania posiłków z rozbitej Armii „Pomorze” (poległo tu ponad 770 żołnierzy Wojska Polskiego).
Podczas okupacji hitlerowskiej na terenie gminy Izabelin operował Oddział Dywersji Bojowej „Obroża” VIII Rejonu Armii Krajowej, którego zdekonspirowani członkowie byli więzieni, torturowani i wysłani przez Niemców do obozów koncentracyjnych (nieliczni ocaleni walczyli w powstaniu warszawskim). Ich pamięci poświęcono głaz z symbolem Polski Walczącej oraz tablicę z nazwiskami 35 osób poległych za wolną ojczyznę. Warto zwrócić również uwagę na kapliczkę w formie słupa nakrytego daszkiem, z rzeźbą Matki Boskiej Różańcowej oraz płaskorzeźbami Marii z Dzieciątkiem i świętych.
"Portal internetowy promujący zasoby kultury regionu na bazie turystyki rowerowej" jest współfinansowany przez Unię Europejską (Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.