Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Posada Sieraków-Stary Dąb

Sieraków -

Opis

Część zielonego Południowego Szlaku Leśnego biegnącego przez puszczę Kampinoską stanowi ścieżka edukacyjna „Do Starego Dębu”. Wiedzie ona z Dziekanowa Leśnego do Posady Sieraków – nieco już zarastającej, rozległej polany, gdzie znużony wędrowiec lub rowerzysta może odpocząć i schronić się przed deszczem pod jedną z drewnianych wiat z ławeczkami.

Posada (nazywana przez miejscowych Pichlówką od nazwiska mieszkającego tu niegdyś strażnika leśnego) to wspaniały punkt dla obserwacji przyrodniczych. Najciekawszym elementem tutejszej puszczańskiej flory jest kilka okazałych, starych dębów szypułkowych. Najstarszy spośród nich, nazywany zgodnie ze swym kluczowym przymiotem Starym Dębem, ma aż 340 cm obwodu. Jego imponujące rozmiary nie mogą dziwić, gdy weźmie się pod uwagę, że ma on ponad 200 lat. Nie jest to wprawdzie wśród dębów żaden rekord, Stary Dąb można jednak uznać za dojrzałego osobnika, który jako znacznie młodsze drzewko był niemym świadkiem tak dramatycznych wydarzeń jak choćby powstanie styczniowe. W tym miejscu szlak zielony rozpoczyna bieg przez teren włączony do Obszaru Chronionego „Sieraków”.

Niedaleko za Posadą Sieraków suchy bór zmienia się w podmokłą olszynę. Królami tutejszych mokradeł są bobry. W lokalnym folklorze bagna te – jeden z dzikich mateczników puszczy Kampinoskiej – funkcjonują jako siedziba króla węży, stąd ich romantyczna i nieco mroczna nazwa – Cichowąż. Nieopodal wznoszą się także wydmy Sierakowskie pokryte dla odmiany głównie suchym borem sosnowym.

Tagi

natura

Zdjęcia

Audio guide

Trasy powiązane

lokalnarekreacyjna

Łososiowe Błota

Nowe Babice - Laski - Kampinos - Truskaw - Klaudyn
Średnia
29.76 km
2:0 h:m
UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!