Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Teren Radiostacji Babice

Janów Las Bemowo

Opis

Teren Radiostacji Babice skrywa wiele pozostałości po Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej w Babicach otwartej 17 listopada 1923 roku. To wtedy prezydent II Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski nadał depeszę do prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Calvina Coolidge’a.

Budowa stacji była jednym największych przedsięwzięć technicznych czasów międzywojennych w Polsce. Cała infrastruktura stacji, złożona z 10 wież o wysokości 126,5 m oraz budynków z aparaturą nadawczą, rozciągała się na pasie długości 4 km i szerokości 0,5-1,2 km.

Tydzień po kroczeniu wojsk hitlerowskich, 8 września 1939 roku, zawieszono nadawanie stacji, a 16 września jej teren obsadzono żołnierzami 3. Batalionu 26. Pułku Piechoty oraz 5. Baterii 54. Pułku Piechoty. Polskie oddziały broniły się tu do 27 września, kiedy radiostację zajęli Niemcy. Niebawem okupanci urządzili w stacji punkt łączności z okrętami podwodnymi Kriegsmarine. Niemcy, zanim ostatecznie zostali wyparci z okolic Warszawy, wysadzili maszty 16 stycznia 1945 roku.

Do dziś zachowały się niektóre fundamenty masztów, budki strażnicze z napisem „Czuwaj” oraz pas żelbetowych zapór przeciwpancernych (tzw. jeży). Budynek portierni stoi jeszcze w niedalekim Grodzisku. Warto odnotować, że bliźniacza stacja nadawcza – Radiostacja Varberg – znajduje się w szwedzkim Grimeton i w 2004 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tagi

otwarta przestrzeń

Zdjęcia

Audio guide

Trasy powiązane

atrakcjedla dzieciplace zabawrekreacyjna

Las Bemowo – dla dzieci

Nowe Babice - Las Bemowo - Nowe Babice
Bardzo łatwa
9.45 km
0:40 h:m
lokalnarekreacyjna

Łososiowe Błota

Nowe Babice - Laski - Kampinos - Truskaw - Klaudyn
Średnia
29.76 km
2:0 h:m
lokalnarekreacyjna

Południowy Kampinos

Leszno - Zaborów - Ławy - Roztoka - Leszno
Średnia
29.43 km
2:0 h:m
UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!