Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Kamień Plapisa

Izabelin -

Opis

W zielonym zakątku puszczy Kampinoskiej zwanym uroczyskiem „Na miny”, usytuowanym na skrzyżowaniu Południowego Szlaku Leśnego z Żelazowej Woli do Dziekanowa Leśnego oraz szlaku żółtego prowadzącego w stronę Wólki Węglowej znajduje się monument upamiętniający profesora Witolda Plapisa.

Pomnikowi nadano formę charakterystyczną dla licznych miejsc pamięci rozlokowanych w puszczy – jest to głaz z tablicą inskrypcyjną, otoczony niskim, drewnianym ogrodzeniem. Profesor Plapis był architektem udzielającym się po wojnie w Biurze Odbudowy Stolicy, a także organizatorem i kierownikiem Zakładu Naukowego Architektury Krajobrazu Instytutu Urbanistyki i Architektury Politechniki Warszawskiej. Ze względu na swoją rozległą wiedzę na temat kształtowania krajobrazu zasiadał w Radzie Naukowej Kampinoskiego Parku Narodowego. To on był jednym z pomysłodawców utworzenia tzw. Zielonego Pierścienia Warszawy. Od władz PRL otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe (Order Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi). Spoczął na Powązkach.

Mając na uwadze zainteresowania profesora, warto rozejrzeć się dookoła – miejsce to otacza rzadko spotykany rodzaj dębowo-grabowego grądu (lasu podmokłego). W okresach, gdy utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych okoliczne tereny zamieniają się w malownicze, puszczańskie bagnisko. Grobla, którą biegnie dziś szlak Południowy (zielony), stanowi jedyne przejście przez mokradła. W okresie II wojny światowej zostało ono zaminowane przez Niemców, stąd nazwa uroczyska. Swoje gniazda mają tu czarne bociany i żurawie.

Tagi

miejsce pamięci

Zdjęcia

Audio guide

Trasy powiązane

rekreacyjna

Od Łomianek przez Kampinos

Młociny - Kępa Kiełpińska - Palmiry - Młyńsko - Dąbrowa - Młociny
Trudna
44.30 km
3:0 h:m
UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!