Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Krzyż Remiszewskiego w Truskawiu

Truskaw ul. 3 Maja

Opis

Krzyż ustawiony przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Olszowej w Truskawiu, w rzekomym miejscu pochówku majora Walerego Remiszewskiego ps. „Kurza Łapka”, byłego kapitana armii carskiej i weterana walk na Kaukazie.

Po wybuchu powstania styczniowego na początku 1863 roku w obawie przed branką do armii rosyjskiej młodzież z Warszawy uciekała w rejon Puszczy Kampinoskiej. Podczas świąt Wielkiej Nocy obchodzonych przez prawosławnych w dniach 11-12 kwietnia w miejscowym folwarku stacjonował oddział uformowany przez majora Remiszewskiego w sile około 240 osób (zwany „Dziećmi Warszawy”), składający się głównie z ochotników pochodzących ze stolicy Królestwa Polskiego. Na wieść o zbliżających się Rosjanach żołnierze maszerowali w kierunku Cytadeli z zamiarem uwolnienia przetrzymywanych tam więźniów (w tym Jarosława Dąbrowskiego), lecz już pod Budą Zaborowską natknęli się na znaczny opór wojsk carskich w liczbie około 670 osób. 14 kwietnia doszło do krwawej bitwy zakończonej porażką powstańców (zginęło ponad 30 ludzi, a drugie tyle spośród jeńców wymordowali Kozacy; według innych szacunków poległo między 150 a 200 „Dzieci Warszawy”). Potyczki nie przeżył również Walery Remiszewski, złożony razem z kilkoma osobami w zbiorowej mogile pod przydrożnym krzyżem.

W 1981 roku w miejscu pochówku powstańców wystawiono stalowy krzyż otoczony metalowym ogrodzeniem z tablicą informującą o wiecznym spoczynku „Kurzej Łapki” i jego towarzyszy z pola bitwy.

Tagi

miejsce pamięci

Zdjęcia

Audio guide

Trasy powiązane

po lesierekreacyjna

Ósemka w Kampinosie

Izabelin - Zaborów - Roztoka - Truskaw - Izabelin
Średnia
36.23 km
2:28 h:m
lokalnarekreacyjna

Łososiowe Błota

Nowe Babice - Laski - Kampinos - Truskaw - Klaudyn
Średnia
29.76 km
2:0 h:m
kampinoscmentarzelokalna

Trasa pamięci w okolicach Kampinosu

Izabelin - Laski - Cmentarz Muzeum Palmiry - Truskaw - Hornówek - Izabelin
Średnia
27.70 km
1:52 h:m
UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!