Krzyż ustawiony przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Olszowej w Truskawiu, w rzekomym miejscu pochówku majora Walerego Remiszewskiego ps. „Kurza Łapka”, byłego kapitana armii carskiej i weterana walk na Kaukazie.
Po wybuchu powstania styczniowego na początku 1863 roku w obawie przed branką do armii rosyjskiej młodzież z Warszawy uciekała w rejon Puszczy Kampinoskiej. Podczas świąt Wielkiej Nocy obchodzonych przez prawosławnych w dniach 11-12 kwietnia w miejscowym folwarku stacjonował oddział uformowany przez majora Remiszewskiego w sile około 240 osób (zwany „Dziećmi Warszawy”), składający się głównie z ochotników pochodzących ze stolicy Królestwa Polskiego. Na wieść o zbliżających się Rosjanach żołnierze maszerowali w kierunku Cytadeli z zamiarem uwolnienia przetrzymywanych tam więźniów (w tym Jarosława Dąbrowskiego), lecz już pod Budą Zaborowską natknęli się na znaczny opór wojsk carskich w liczbie około 670 osób. 14 kwietnia doszło do krwawej bitwy zakończonej porażką powstańców (zginęło ponad 30 ludzi, a drugie tyle spośród jeńców wymordowali Kozacy; według innych szacunków poległo między 150 a 200 „Dzieci Warszawy”). Potyczki nie przeżył również Walery Remiszewski, złożony razem z kilkoma osobami w zbiorowej mogile pod przydrożnym krzyżem.
W 1981 roku w miejscu pochówku powstańców wystawiono stalowy krzyż otoczony metalowym ogrodzeniem z tablicą informującą o wiecznym spoczynku „Kurzej Łapki” i jego towarzyszy z pola bitwy.
"Portal internetowy promujący zasoby kultury regionu na bazie turystyki rowerowej" jest współfinansowany przez Unię Europejską (Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.