Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Pałac Goldstandów w Zaborowie

Zaborów Kościelna

Opis

Pałac w Zaborowie jest przykładem architektury rezydencjalnej charakterystycznej dla szybko bogacące się burżuazji miejskiej z przełomu XIX i XX wieku, aspirującej do posiadania okazałych siedzib rodzinnych, przypominających historyczne pałace i dwory arystokracji i ziemiaństwa.

Budowla powstała z inicjatywy żydowskiego bankiera Leona Feliksa Goldstanda z Warszawy oraz jego żony Zofii Karnkowskiej herbu Junosza. Rezydencję wzniesiono w latach 1901-1903 w miejscu dawnej posiadłości rodziny Izbińskich. Projekt zamówiono w spółce architektonicznej Franciszka Bogusława Lilpopa i Karola Jankowskiego i utrzymano go w stylu neobaroku i neoklasycyzmu. Po śmierci fundatorów pałac przeszedł w ręce ich córki Janiny Górskiej, która w 1939 roku razem z mężem uciekła do Anglii. Podczas drugiej wojny światowej w majątku stacjonowali Niemcy, natomiast po „wyzwoleniu” przez Rosjan w 1945 roku kompleks zamieniono na Państwowe Gospodarstwo Rolne. Szczęśliwie już w 1968 roku rezydencję przekazano Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, które przeprowadziło remont wnętrz, zakończony otwarciem Domu Dziennikarza. Obecnie pałac należy do spadkobierców przedwojennych właścicieli, którzy starają się przywrócić mu dawny blask. Jest to budowla założona na planie prostokąta, dwukondygnacyjna, kryta dachem mansardowym. Na osi fasady znalazł się ryzalit z portykiem kolumnowym, mieszczącym podjazd poniżej i taras powyżej. Od południa do korpusu przylega oranżeria, od północy pawilon kuchenny. Ze środka elewacji ogrodowej wysokie okna w typie francuskim (porte-fenêtr) prowadzą na taras prowadzący w kierunku ogrodu i stawu. Detale architektoniczne stanowią szczyty, boniowania, girlandy czy lwie głowy.

Wnętrza pałacu podzielono na reprezentacyjny parter, mieszkalne piętro oraz poddasze. Na uwagę zasługuje obszerny hol z kręconymi schodami, wykorzystywany w produkcjach filmowych („Kariera Nikodema Dyzmy”, „Lalka”). Dookoła rezydencji ciągnie się park krajobrazowy z pięknymi okazami drzew i krzewów. Zachowały się również budynki folwarczne, czworaki i oficyna z początku XX wieku.

Tagi

architektura

Zdjęcia

Audio guide

Trasy powiązane

lokalnana weekendrekreacyjna

Przez Kampinos do Leszna

Leszno - Zaborów - Ławy - Roztoka - Leszno
Średnia
30.73 km
2:5 h:m
UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!