Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Pałac Pass

Pass Pass 1

Opis

Miejscowość Pass należała dawniej do klasztoru kanoników regularnych w Błońsku, sprowadzonych do miasta w XVII wieku (we wsi znajdowała się letnia rezydencja opatów).

Po rozbiorach Rzeczpospolitej i skasowaniu placówki zakonu ziemię kupił Niemiec Jan Henryk Geysmer, warszawski przemysłowiec i właściciel fabryki kobierców, zmarły wraz z ukończeniem klasycystycznego pałacu w 1835 roku. Jego synowie szybko sprzedali majątek innemu mieszkańcowi stolicy Królestwa Polskiego, bankierowi Ludwikowi Halpertowi, który znacznie przebudował rezydencję.

Powstał obiekt o regularnej bryle na rzucie prostokąta, piętrowy z poddaszem, kryty dachem czterospadowym. W fasadzie na osi znalazł się ryzalit z portykiem kolumnowym oraz trójkątnym szczytem w zwieńczeniu, a w elewacji ogrodowej niewielki półkolisty ryzalit wychodzący na taras ogrodowy. Okna otrzymały opaski i naczółki wsparte na konsolkach, narożniki ścian boniowania, a wnętrza dekoracje sztukatorskie. Co więcej, jedno z pomieszczeń pałacu zamieniono na salę teatralną (autorem wystroju jej wnętrza był Adolf Schuch). W 1851 roku wieś Pass nabył ziemianin i hodowca koni rasowych, hrabia Kazimierz Plater-Zyberk, lecz już w latach siedemdziesiątych XIX stulecia majątek wrócił Halpertów (pozostawał w ich rękach aż do 1932 roku). Ostatnim właścicielem pałacu przed nacjonalizacją był Paweł Jasieński.

Po drugiej wojnie światowej ulokowano tu Stację Hodowli Roślin, a następnie Wyższą Szkołę Nauk Społecznych Komitetu Centralnego PZPR. Obecnie rezydencja pozostaje w rękach Grupy Warter, która odrestaurowała budowlę z przeznaczeniem na centrum konferencyjno-szkoleniowe oraz kontynuuje prace rekultywacyjne na terenie parku.

Tagi

Zdjęcia

Audio guide

Trasy powiązane

gruntowarekreacyjna

Błonie – pętla po okolicy

Błonie - Józefów - Warzyczew - Osiek - Błonie
Średnia
24.70 km
1:40 h:m
UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!