Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Pomnik AK w Sierakowie

Sieraków ul. gen. Romana Abrahama 16

Opis

Droga prowadząca z Sierakowa do Lasek nazywana jest Drogą Łączniczek Armii Krajowej Grupy „Kampinos”, nawiązując tym samym do bohaterskiej postawy kobiet służących w podziemiu niepodległościowym w czasie drugiej wojny światowej.

Łączniczki pochodzące z sąsiednich wsi roznosiły tajne meldunki z kwatery Armii Krajowej mieszczącej się w zakładzie dla niewidomych w Laskach do obozu partyzanckiego w Wierszach. Niestety w czerwcu 1944 roku przejeżdżający tędy oficerowie z grupy „Kampinos” wpadli w zasadzkę przyszykowaną wcześniej przez żandarmów niemieckich podających się za cywilów. Zginęło pięciu żołnierzy (ppor. Marian Grobelny „Macher”, ppor. Stefan Kruszyński „Dołęga”, plut. pchor. Julian Beer „Pierwotny”, sierż. Stefan Leszczyński „Ezel” i kpr. Wiesław Kowalewski „Rydz”), a ich ciała zbezczeszczono, układając je w koleinach drogi w oczekiwaniu na nadjeżdżające auto. W nocy zwłoki przetransportowano do Lasek i pod osłoną partyzantów pochowano zabitych w zbiorowej mogile. Następnego dnia Niemcy kazali okolicznym mieszkańcom wykopać szczątki i wrzucić je do rowu.

Dopiero po wojnie udało się przenieść ciała na cmentarz w Laskach (pochówku dokonano w tajemnicy przez Urzędem Bezpieczeństwa). Obecnie w miejscu kaźni znajduje się pomnik w kształcie głazu z tablicą pamiątkową i fragmentem wiersza, otoczony parkanem.

Tagi

miejsce pamięci

Zdjęcia

Audio guide

Trasy powiązane

Brak

UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!