Skip to menu Skip to main content Skip to footer

Cudowny obraz Matki Boskiej

Rokitno Rokitno 23

Opis

Umieszczony w ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej w typie Hodegetrii, namalowany temperą na desce, prawdopodobnie w XVI w., to prawdziwe serce rokitniańskiego sanktuarium.

Już w XVII stuleciu pisano o wizerunku jako o znajdującym się tu od „niepamiętnych czasów”. Za sprawą ikony Rokitno odwiedzały rzesze pątników, pozostawiając liczne wota. Znaczenie Rokitna jako ośrodka kultu maryjne-go z pewnością wpłynęło na decyzję biskupa poznańskiego, Mikołaja Święcickiego o zainicjowaniu na przełomie XVII i XVIII wieku budowy nowego kościoła projektu Tomasza Bellottiego. Zanim Święcicki otrzymał sakrę biskupią był proboszczem w Rokitnie, odziedziczył również położone w pobliżu Święcice, stając się kolatorem (formalnym opiekunem) świątyni.

Oczywiście w ołtarzu głównym nowego kościoła umieszczono otaczany kultem obraz Matki Boskiej. Co ciekawe, mimo poważnych zniszczeń budowli podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, wizerunek przetrwał nienaruszony. W 1964 roku poddano go renowacji. W 1968 koronacji wizerunku dokonał prymas Stefan Wyszyński.

Tagi

obiekty zabytkowe

Zdjęcia

Trasy powiązane

gruntowarekreacyjna

Błonie – pętla po okolicy

Błonie - Józefów - Warzyczew - Osiek - Błonie
Średnia
24.70 km
1:40 h:m

Obiekt jest wewnątrz

POI thumbnail
religijne

Parafia Rokitno

Mazowieckie, Rokitno
Rokitno 23

UE funds programe image
Flaga RP
Logo mazowsza
UE fundusze obraz

Pobierz aplikację
i ruszaj na rower!